Header image  
     
line decor
Používáme neoznačená civilní vozidla, diskrétnost provádění prací DDD je pro nás samozřejmostí.
line decor

  zpět na úvod
 
 

DERATIZACE
  • Deratizace je proces likvidace škodlivých hlodavců jako jsou potkani, myši, hraboši apod., zejména v obytných prostorech. Provádí se za účelem ochrany lidského zdraví a zabránění majetkovým škodám. Provádění deratizace je pro člověka velice důležitá, protože již ve středověku způsobovali hlodavci morové nákazy a i v dnešní době dokáží přenést a rozšířít nespočet nebezpečných chorob. Nedílnou součástí deratizace je i zajištění objektů proti vniknutí hlodavců, znemožnění jejich zahnízdění, odstranění zdrojů potravy a vody.

Jednorázová ohnisková deratizace se provádí v místech akutního výskytu – v domácnostech, provozovnách, výrobnách. Výsledek jde poznat po pár dnech, ale bez pravidelného ošetřování je jen otázkou času, kdy nastanou další problémy.

Pravidelná ohnisková deratizace se provádí se dvakrát do roka,  většinou jaro-podzim, pro potravinářské subjekty i čtyřikrát do roka.  Součástí  pravidelných deratizací jsou také samozřejmostí pravidelné např. měsíční kontroly deratizačních staniček, nejen v potravinářských, ale i obchodních objektech.

Celoplošná deratizace se provádí se na větším území obcí, městských částí, velkých areálů.

 

Deratizaci provádíme pokládkou nástrah. Nástrahy se pokládají v papírových staničkách (viz obrázek)  nebo v dnešní době již do speciálních nástrahových plastových staniček (viz obrázek), které jsou odolné proti nárazu, vlhkosti, možnost připevnění k podlaze a také esteticky vhodnější. Tím se částečně znepřístupní nástraha pro domácí zvířata, příp. děti. Také se požerová nástraha jen tak nevysype na podlahu. Staničky se používají různé dle předpokládaného druhu hlodavce: např. pro potkana vetší s většími vstupními otvory, pro rejska menší.

 
  Krysa (Rattus rattus)
Krysa Krysa se ČR vyskytuje poměrně vzácně.Je to suchomilný, původně stromový druh, který se zdržuje nejčastěji ve vyšších patrech stodol, sýpek a na půdách hospodářských budov. V současnosti v ČR žije vpodstatě pouze podél Labe od České Kamenice po Mělník, ostrůvkovitý výskyt je hlášen i z okolí Mladé Boleslavi. Krysa je velmi vnímavá k původcům moru (na rozdíl od potkana) a ve středověku byla i v českých zemích zdrojem nákazy.
 
 
  Potkan (Rattus norvegicus)
Krysa Je rozšířen po celém světě. Na rozdíl od krysy obývá vlhčí místa, kanály, sklepy a přízemí budov. Má ocas kratší než tělo, srst na hřbetě tmavší než na břiše, menší ušní boltce . Potkan může být přenašečem infekčních nemocí (např. salmonelózy, Weilovy žloutenky) i některých parazitů člověka (např. svalovce). Vůči moru je rezistentní.
 
 
  Myš domácí (mus domesticus)
mys V ČR se nejčastěji objevuje v domácnostech. Je přibližně 9 cm dlouhá (délka těla), dobře šplhá, skáče, plave, ale nepotápí se. Je to všežravec. Zajímavostí je, že nepotřebuje pít vodu, neboť si jí dokáže „vyrábět“ metabolicky. To může někdy komplikovat deratizační zásah: má-li v jednom místě dostatek krmiva, nic jí nenutí k migraci – hledání vody a tím se nepřiblíží ani k nástrahám.

 

Rozdíly mezi krysou a potkanem:

Velikost - krysa je menší než potkan, má štíhlejší tělo a delší ocas. Potkan oplývá spíše robustnější stavbou těla.

Tělo - Krysa má špičatý čenich, uši má větší v poměru k hlavě než potkan, a narozdíl od potkana jsou uši téměř holé. Oči má větší.

Způsob života - Krysa si libuje v suchým místech, vody se docela děsí, ale plavat, jako většina zvířat, umí instinktivně. Můžeme ji najít na půdách nebo v suchých sklepních prostorách. Potkan záměrně navštěvuje vlhká nebo mokrá místa jako jsou kanály, nebo sklepy (zvláště se zeleninou :o) ).

Mláďata - Krysa obecně vrhne méně mláďat než potkan. Obecně se mluví asi o sedmi mláďatech na vrh. Potkan venku vrhá asi devět až dvacet mláďat, v domácích podmínkách může jít i o osmnáct mláďat na vrh.

Aktivita - Krysa i v domácích podmínkách zůstává aktivní převážně v noci. Domácí potkan se po čase mnohdy naučí, že v noci se má spát.

Snášenlivost - otázka na konec: Snese se potkan s krysou?
odpověď: Snese, výsledkem jsou krysopotkani v hojném počtu! :o)) (přesto radím nezkoušet)

 

 


 To je Vaše myš, pokaždé!

Potřebujete poradit případně objednat naše služby?

Váš e-mail:
Předmět:
Váš dotaz nebo problém:
Váš telefon: (vyplňujte bez mezer)
(škůdce, jak dlouho obtěžuje, kde se vyskytuje, přístup
 k vytvořeným hnízdům).
 

 

 

 

dtp.over.cz